171 esportistes dels Països Catalans participaran als Jocs del Mediterrani A la cita tarragonina comptaran amb múltiples opcions de medalla

89 homes i 82 dones. Aquestes són les xifres dels esportistes procedents de Catalunya, País Valencià, Andorra i Illes Balears als Jocs de Tarragona 2018.

Pendents de conèixer al detall la composició de l’equip francès en la seva globalitat per als Jocs del Mediterrani, ja podem dir que hi haurà com a mínim 171 esportistes de casa nostra a la cita que omplirà el Camp de Tarragona de tot l’altre esport a finals d’aquí a 10 dies.

La majoria dels participants representaran l’estat espanyol, però també hi ha més de 30 esportistes seleccionats per representar a Andorra. En una cita en què alguns esports compten amb noms de primera fila mundial i en d’altres amb jugadors joves que s’inicien en les competicions internacionals, el cert és que hi ha un munt d’opcions de podis a l’abast dels esportistes catalans, valencians, balears i andorrans.

De fet, hi ha diversos medallistes olímpics que no faltaran a la cita: Mireia Belmonte, Marcus Cooper Walz, Núria Marquès, Sarai Gascón o les jugadores de la selecció espanyola de waterpolo son els grans protagonistes d’una llista en què hi ha un munt d’esportistes amb marques que els converteixen en favorits davant la nòmina d’inscrits entre els rivals.

Núria Marquès, una de les grans estrelles de Tarragona 2018 / Núria Marquès

Núria Marquès, una de les grans estrelles de Tarragona 2018 / Núria Marquès

Un altre al·licent dels Jocs del Mediterrani, sens dubte, és veure en acció representants de disciplines no olímpiques en acció (esquí nàutic, petanca) o d’altres que ho seran a partir de Tòquio 2020 (bàsquet 3×3, karate). La natació, amb 22 esportistes, lidera la nòmina d’inscrits.

A continuació oferim una relació de tots els noms (vinculats per disciplina esportiva) que competiran a Tarragona 2018:

Atletisme: Marc Alcalá, Daniel Andújar, Eusebio Cáceres, Berta Castells, Dani Cerdán, Fatima Diame, Marta Galimany, Estela Garcia, Esther Guerrero, Caridad Jérez, Ayad Lamdassem, Cristina Lara, Lois Maikel Martínez, Eric Peñalver, Laura Redondo, Yidiel Contreras, Mònica Clemente, Carmen Sánchez i Carles Gómez.

Bàsquet: Nil Brià, Laia Flores, Nogaye Lo, Anna Mañá, Cristina Andrés, Clàudia Brunet, Clàudia Guri, Jordi Moliné, Eduard Fernández, Albert Pons, Èric Martí

Boxa: Youba Sissokho, José Quiles,

Handbol: Aitor Ariño, Nacho Biosca, Ivet Musons, Judith Sans, Emma Boada, Andrea de la Torre, Arnau Garcia, Aleix Gómez, Adrià Figueras, Marc Cañellas, Lara González

Ciclisme: Òscar Pelegrí, Xavier Cañellas, Sofia Rodríguez, Óscar Hernández, Samu Ponce, Marc Gasa, Òscar Cabanas

Natació paralímpica: Sarai Gascón, David Levecq, José Antonio Mari, Núria Marquès

Esquí nàutic: Roger Ballús, Àlvar Noguera, Patricia Escolar

Gimnàstica artística: Néstor Abad, Laura Bechdejú, Nora Fernández, Nicolau Mir, Cíntia Rodríguez, Thierno Diallo

Gimnàstica rítmica: Andrea Ramos, Judith Flinch, Jèssica Pereira

Golf: Natàlia Escuriola, Álvaro Velasco, Kevin Esteve, Julià Bassort, Ramon Armengol, Maria Creus

Hípica: Paola Amilibia

Judo: María Bernabéu, Laia Talarn, Ana Pérez, Alda Babi, Karim Nsir

Karate: Cristina Ferrer, Sandra Herver

Lluita: Graciela Sánchez, Agustí López, Taimuraz Friev, Ismael Navarro, Óscar Parra, Jesús Gasca

Natació: Antonio Arroyo, Joan Ballester, Mireia Belmonte, Melani Costa, Marina Garcia, Jèssica Vall, Àfrica Zamorano, Jan Giralt, Marta González, Lidón Muñoz, Joan Lluís Pons, Albert Puig, Marc Sánchez, Aina Hierro, Mario Navea, Catalina Corró, Àlex Castejón, Celeste Guerrero, Nàdia Tudó, Mònica Ramírez, Patrick Pelegrina, Bernat Lomero

Waterpolo: Marta Bach, Albert Español, Clara Espar, Anni Espar, Laura Ester, Judith Forca, Maica Garcia, Helena Lloret, Paula Leitón, Marc Larumbe, Anna Gual, Sergi Cabanas, Dani López Pinedo, Álvaro Granados, Blai Mallarach, Bea Ortiz, Mati Ortiz, Roger Tahull, Maria Elena Sánchez.

Petanca: Daniel Guillén, Cristina Soler, Manuel Romero, Maria José Pérez, Maria José Muñoz, Pablo Serena, Marco Antonio Galindo, Frederic Breton, Ludo Santmann

Piragüisme: Marcus Cooper Walz

Rem: Rubén Garcia, Adrià Mitjavila, Ruben Padilla

Taekwondo: Blanca Palmer, Daniel Ros, Raúl Martínez, Jorge González

Tennis: Marina Bassols, Álvaro López, Jean-Baptiste Poux

Tennis de taula: Gàlia Dvorak

Tir amb arc: Nerea López

Tir olímpic: Sònia Franquet, Glòria Fernández, Núria Bonet, Esther Barrugués, Joan Tomàs

Triatló: Anna Godoy

Vela: Iván Pastor, Gorka Arajol

Voleibol: Maria Segura, Carlos Jiménez, Aharón Gámiz, Miquel Àngel Fornés, Mabel Caro

Volei Platja: Paula Soria, Raúl Mesa, Amaranta Fernández,

Futbol: Marc Vidal, Abel Ruiz, Mateu Morey, Víctor Gómez, Sergio Gómez, Víctor Chust