Esportistes amb bitllet olímpic per a Tòquio 2020 (el 2021) Seguiment dels esportistes dels Països Catalans amb bitllet o opcions de ser als Jocs Olímpics

Queda poc menys de mig any per conèixer els primers campions olímpics de 2020… si no es tornen a torçar les coses degut al Coronavirus.

Enmig de la incertesa provocada per la pandèmia, els Jocs Olímpics de Tòquio 2020 –aquest és el nom oficial malgrat se celebrin el 2021– es van apropant, mentre no hi hagi noves notícies sobre la seva cancel·lació. Mentrestant centenars d’esportistes dels Països Catalans segueixen lluitant per ser presents aquest estiu a terres nipones, mentre alguns ja han aconseguit el seu bitllet.

Imatge de la cerimònia que es va fer el dia que havien de començar els Jocs de 2020 | Tokyo2020

Les noves dates previstes pels Jocs Olímpics són del 23 de juliol al 8 d’agost de 2021, mentre que els Paralímpics estan previstos del 24 d’agost al 5 de setembre


Repassem els esportistes dels Països Catalans ja classificats per Tòquio 2020 (el 2021).
Si detecteu algun error o alguna mancança ens en podeu informar a redaccio@fosbury.cat:
Esportistes amb bitllet olímpic
Atletisme

Raquel Gonzàlez entrenant-se

Raquel González (Mataró, 1989): 20 km marxa. 2a participació olímpica (Rio 2016)
Adel Mechaal (El Jebeha, Marroc, 1990): 1.500 metres. 2a participació olímpica (Rio 2016)
Ibrahim Ezzaydouni (Ziadna, Marroc, 1991): 3.000 m obstacles. 1a participació olímpica
Ayad Lamdassem (Sidi Ifni, Marroc, 1981): Marató. 3a participació olímpica (Beijing 2008, Londres 2012)
Pablo Torrijos (Castelló de la Plana, 1992): Triple Salt. 1a participació olímpica
Marta Galimany (Valls, 1985): Marató. 1a participació olímpica.
Bàsquet

Equip espanyol masculí (Possibles jugadors convocats: Ricky Rubio, Sergi Llull, Marc Gasol, Rudy Fernández, Víctor Claver, Marc Gasol, Pierre Oriola, Pau Gasol, Quino Colom)
Equip espanyol femení (Possibles jugadores convocades: Laia Palau, Sílvia Domínguez, Queralt Casas, Alba Torrens)
Boxa
José Quiles (Elda, 1997): Categoria ploma 52-57 kg. 1a participació olímpica
Ciclisme en ruta

El català Marc Soler, durant la Volta a Catalunya 2019 / Josep Maria Montaner

Equip masculí (Possibles ciclistes convocats: Enric Mas, Marc Soler, David de la Cruz)
Ciclisme en pista

Albert Torres (Ciutadella, 1990): Categoria Màdison i Òmnium. 2a participació olímpica (Londres 2012)
Sebastián Mora (Vila-real, 1998): Categoria Màdison. 2a participació olímpica (Londres 2012)
Gimnàstica artística

Marina González, amb el Premi Fosbury 2019 / Fosbury

Equip espanyol masculí (Possibles gimnastes participants: Joel Plata, Néstor Abad, Nicolau Mir, Adrià Vera, Thierno Diallo)
Equip espanyol femení (Possibles gimnastes participants: Alba Petisco, Cíntia Rodríguez, Marina González)
Handbol

Ferran Solé, millor extrem dret del recent mundial d’Egipte

Equip espanyol masculí (Possibles jugadors convocats: Aitor Ariño, Ferran Solé, Aleix Gómez, Gedeón Guardiola, Adrià Figueras, Joan Cañellas, Viran Morros)
Hípica

Beatriu Ferrer-Salat (Barcelona, 1966): Modalitat de Doma. 5a participació olímpica (Atlanta 1996, Sidney 2000, Atenes 2004, Rio 2016)
Hoquei herba

Pau Quemada, guanyador del Premi Fosbury 2020 per votació popular

Equip espanyol masculí (Possibles jugadors convocats: Quico Cortés, Xavi Lleonart, Sergi Enrique, Marc Sallés, Joan Tarrés, Josep Romeu, Roc Oliva, David Alegre, Vicenç Ruiz, Miquel Delàs, Marc Boltó, Llorenç Piera, Marc Miralles i Pau Quemada
Equip espanyol femení (Possibles jugadores convocades: Lola Riera, Cristina Guinea, Georgina Oliva, Maria Tost, Júlia Pons, Berta Bonastre, Clara Ycart, Marta Segú, Carola Salvatella i Carlota Petchamé
Natació

Hugo González (Palma, 1999): 100 m esquena i 200 m estils. 1a participació olímpica
Mireia Belmonte (Badalona, 1990): 800m i 1.500m lliures. 4a participació olímpica (Beijing 2008, Londres 2012, Rio 2016)
Àfrica Zamorano (Barcelona, 1998): 200m esquena. 2a participació olímpica (Rio 2016)
Jèssica Vall (Barcelona, 1988): 200m braça. 2a participació olímpica (Rio 2016)
Natació sincronitzada

El duo espanyol, després del retir de Ona Carbonell, se suposa a càrrec de Sara Saldaña i la catalana Paula Ramírez

Paula Ramírez (Barcelona, 1996): Modalitat de Duo. 1a participació olímpica
Piragüisme d’aigües tranquil·les

Saül Craviotto (Lleida, 1984): Modalitat K4 500. 4a participació olímpica (Beijing 2008, Londres 2012, Rio 2016)
Marcus Cooper Walz (Oxford, Regne Unit, 1994): Modalitat K4 500. 2a participació olímpica (Rio 2016)
Piragüisme eslàlom

Núria Vilarrubla (La Seu d’Urgell, 1992): Modalitat C1. 1a participació olímpica
Mònica Dòria (Ribera d’Urgellet, 2000 – ANDORRA): Modalitats C1 i K1. 1a participació olímpica
Rem

Manel Balastegui (Lladó, 1999): Modalitat Doble Scull Lleuger. 1a participació olímpica
Aina Cid (Amposta, 1994): Modalitat Dos sense timoner. 2a participació olímpica (Rio 2016)
Taekwondo

Raúl Martínez (Elx, 1991): -80 kg. 1a participació olímpica
Tennis*

Categoria masculina (Possibles participants: Rafael Nadal, Roberto Bautista, Albert Ramos, Marcel Granollers)
Categoria femenina (Possibles participants: Garbiñe Muguruza, Sara Sorribes, Paula Badosa
(*) Classificació segons rànquing d’individuals i dobles a juny del 2021
Triatló

Mario Mola (Palma, 1990). 3a participació olímpica (Londres 2012, Rio 2016)
Vela

Jordi Xammar (Barcelona, 1993): Modalitat 470.  2a participació olímpica (Rio 2016)
Iván Pastor (Santa Pola, 1980): Modalitat RS:X. 5a participació olímpica (Atenes 2004, Beijing 2008, Londres 2021, Rio 2016)
Sílvia Mas (Barcelona, 1996): Modalitat 470. 1a participació olímpica
Paula Barceló (Palma, 1996): Modalitat 49er FX. 1a participació olímpica
Florian Trittel (Barcelona, 1994): Modalitat Nacra 17. 1a participació olímpica
Mateo Sanz* (Formentera, 1993 – Competeix amb Suïssa): Modalitat RS: X. 2a participació olímpic
Vòlei platja

Liliana Fernández (Benidorm, 1987). 3a participació olímpica (Londres 2012, Rio 2016)
Waterpolo

Equip espanyol femení. (Possibles jugadores convocades: Laura Ester, Marta Bach, Anni Espar, Clara Espar, Bea Ortiz, Roser Tarragó, Irene González, Judith Forca, Paula Crespí, Maica Garcia, Paula Leitón i Elena Sánchez
Equip espanyol masculí. (Possibles jugadors convocats: Dani López Pinedo, Adrià Delgado, Bernat Sanahuja, Blai Mallarach, Roger Tahull, Marc Larumbe i Álvaro Granados).
Hi ha un bon grapat d’esportistes més amb opcions de ser olímpics. Hem llistat els que considerem que tenen més opcions plausibles, però no és descartable que especialment el talent més jove doni la campanada en els propers mesos i guanyin un bitllet olímpic ara imprevist per als Jocs.

Nova revista en paper a la venda.

Fes possible la Fosbury! Associa’t-hi!