Rànquing dels esportistes de casa nostra més seguits a Twitter

Us presentem un rànquing dels esportistes de casa nostra que compten amb més seguidors a twitter. És una tasca, de ben segur, incompleta, amb moltes absències que solucionarem a mesura que ens aneu donant un cop de mà. Els trobareu ordenats per ordre, de més a menys, i amb una “nota de tall” particular que hem optat per situar als 1.000 seguidors. Una referència com una altra, per no perdre’ns en la immensitat dels esportistes que destaquen per totes bandes.

No es tracta d’afavorir la competitivitat entre ells, no. Una eina com aquesta ens serveix per detectar a primer cop d’ull que hi ha uns quants esports que tenen molt més seguiment que d’altres, per exemple. El tennis, el motociclisme o el bàsquet generen desenes de milers de seguidors quan el protagonista destaca a nivell mundial. En d’altres esports, alguns medallistes olímpics i campions mundials, reben poc reconeixement a la xarxa. L’altre element clar és el biaix de gènere. Els homes tenen, en general, moltíssims més seguidors que les dones perquè les seves competicions compten amb un seguiment mediàtic molt més rellevant.

Rafa Nadal, estrella mundial

RafaNadaltwitter

Rafa Nadal, amb més de 12 milions de seguidors, encapçala una llista en què precedeix a Pau Gasol i a Ricky Rubio. Mireia Belmonte apareix al lloc número 13 i lidera el podi femení per davant de Garbiñe Muguruza i Laia Sanz. Hem arribat fins als 310 noms i estem plenament convençuts que la xifra pot créixer molt més si jugadors i aficionats hi dieu la vostra. Som tot orelles!

Les dades corresponen a 30 de març – 2 d’abril de 2017

1 Rafa Nadal Tennis 12064088
2 Pau Gasol Bàsquet 5299386
3 Ricky Rubio Bàsquet 2154777
4 Marc Márquez Motociclisme 2015308
5 Jorge Lorenzo Motociclisme 1486287
6 Rudy Fernández Bàsquet 1122105
7 Marc Gasol Bàsquet 1082088
8 David Ferrer Tennis 1073013
9 Dani Pedrosa Motociclisme 824308
10 Sergio Garcia Golf 683284
11 Aleix Espargaró Motociclisme 325688
12 Sergio Llull Bàsquet 306456
13 Mireia Belmonte Natació 301574
14 Pol Espargaró Motociclisme 250319
15 Joaquim Rodríguez Ciclisme 242645
16 Maverick Viñales Motociclisme 240853
17 Kilian Jornet Curses de Muntanya 225590
18 Garbiñe Muguruza Tennis 224147
19 Àlex Màrquez Motociclisme 191463
20 Martin Fourcade Biatló 175623
21 Héctor Barberá Motociclisme 137377
22 Tito Rabat Motociclisme 118976
23 Àlex Rins Motociclisme 109033
24 Laia Sanz Ral·lis 106638
25 Víctor Claver Bàsquet 104996
26 Tommy Robredo Tennis 103003
27 Víctor Tomas Handbol 60413
28 Nani Roma Ral·lis 59217
29 Joan Barreda Ral·lis 54741
30 Ona Carbonell Natació Sincronitzada 53153
31 Marcel Granollers Tennis 52543
32 Camille Lacourt Natació 45472
33 Miguel Luque Natació 44292
34 Jose Antonio Hermida BTT 43712
35 Jordi Torres Motociclisme 43305
36 Cyril Despres Ral·lis 36291
37 Mario Mola Triatló 36138
38 Núria Picas Curses de Muntanya 32628
39 Marc López Tennis 32259
40 Isaac Viñales Motociclisme 31821
41 Albert Montañès Tennis 31450
42 Xavi Rabaseda Bàsquet 30510
43 Àlex Abrines Bàsquet 30206
44 Pablo Larrazábal Golf 28461
45 Albert Llovera Ral·lis 28183
46 Antonio García Handbol 27954
47 Roberto Bautista Agut Tennis 27051
48 Joan Cañellas Handbol 27049
49 Simon Fourcade Biatló 26787
50 Pau Ribas Bàsquet 26538
51 Saül Craviotto Piragüisme 24510
52 Àxel Pons Motociclisme 24312
53 Albert Rocas Handbol 23916
54 Jordi Murphy Rugby 23325
55 Jordi Viladoms Ral·lis 22095
56 Àlex Mumbrú Bàsquet 21548
57 Erika Villaécija Natació 19854
58 Carles Castillejo Atletisme 19661
59 Gisela Pulido Kitesurf 19434
60 Joan Pedrero Ral·lis 17783
61 Melani Costa Natació 17630
62 Sandra Corcuera Retrorunning 17443
63 Viran Morros Handbol 17299
64 Joel González Taekwondo 15775
65 Daniel Gimeno Traver Tennis 15079
66 Jorge Navarro Motociclisme 14721
67 Ivan Cervantes Ral·lis 14716
68 Albert Ramos Tennis 14672
69 Valero Rivera Handbol 14245
70 Miquel Molina Automobilisme 13596
71 Tòfol Castanyer Curses de Muntanya 13382
72 Sergi Vidal Bàsquet 13178
73 Victor del Corral Triatló 12965
74 Anna Sanchis Ciclisme 12790
75 Marta Xargay Bàsquet 12659
76 Roger Valero Atletisme 12411
77 Ferran Latorre Alpinista 11674
78 Gerard Farrés Ral·lis 11610
79 Araceli Segarra Alpinista 11601
80 Guilhem Guirado Rugby 11598
81 Xavi Forés Motociclisme 11179
82 Mireia Miró Esquí de Muntanya 11019
83 Gedeón Guardiola Handbol 11009
84 Anna Cruz Bàsquet 10883
85 Jaume Leiva Atletisme 10490
86 Laura Ester Waterpolo 10473
87 Sílvia Domínguez Bàsquet 10436
88 David de la Cruz Ciclisme 10210
89 Paula Badosa Tennis 10090
90 Francesc Godoy Triatló 9783
91 Joan Mir Motociclisme 9469
92 Emma Roca Curses de Muntanya 9360
93 Alejandra Quereda Gimnàstica Rítmica 9298
94 Elena Congost Atletisme 9076
95 Jordi Trias Bàsquet 9062
96 Iván Pastor Vela 8918
97 Nacho Cáceres Atletisme 8867
98 Marta Marrero Pàdel 8751
99 Marcus Cooper Walz Piragüisme 8723
100 Albert Bosch Ral·lis 8217
101 Marcel Zamora Triatló 8115
102 Adam Raga Trial 7912
103 Lucas Cruz Ral·lis 7827
104 Oscar Pujol Ciclisme 7575
105 Pere Tomás Bàsquet 7559
106 Ander Mirambell Skeleton 7498
107 Roger Roca Duatló 7365
108 Guillem Vives Bàsquet 7288
109 David Casinos Atletisme 7274
110 Albert Cabestany Trial 7202
111 Nan Oliveras Triatló 6641
112 Albert Oliver Bàsquet 6237
113 Aitor Ariño Handbol 6198
114 Marc Torra Hoquei Patins 6157
115 Ludovic Fàbregas Handbol 6156
116 Maica García Waterpolo 6109
117 Anna Godoy Triatló 6074
118 Dani Salgado Futbol Sala 5910
119 Marc Soler Ciclisme 5909
120 Jesús Ángel García Bragado Atletisme 5881
121 Marc Pinsach Esquí de Muntanya 5750
122 Jèssica Vall Natació 5582
123 David Meca Natació 5459
124 Anna Espar Waterpolo 5404
125 Concha Montaner Atletisme 5390
126 Mati Ortiz Waterpolo 5284
127 Arnau Julià Curses de Muntanya 5233
128 Pedro Llompart Bàsquet 5118
129 Jordi Reig Triatló 5109
130 Nacho Llovet Bàsquet 5080
131 Rafa Valls Ciclisme 5076
132 Sarai Gascón Natació 5071
133 Sara Sorribes Tennis 4870
134 Laura Orgué Curses de Muntanya 4844
135 Aron Canet Motociclisme 4841
136 Natàlia Rodríguez Atletisme 4740
137 Àlex Suárez Bàsquet 4729
138 Lucila Pascua Bàsquet 4618
139 Albert Arenas Motociclisme 4566
140 David Bustos Atletisme 4535
141 Àlex Palou Automobilisme 4401
142 Miquel Pucurull Atletisme 4395
143 Lucía Sainz Pàdel 4310
144 Eusebio Cáceres Atletisme 4264
145 Laura Pous Tennis 4258
146 Carolina Routier Triatló 4194
147 Roger Serrano Triatló 4182
148 Marc Gual Hoquei Patins 4146
149 Albert Moreno Triatló 4119
150 Judit Ignacio Natació 4047
151 Quino Colom Bàsquet 3905
152 Marina Garcia Natació 3898
153 Cristian Ugalde Handbol 3898
154 Joan Sastre Bàsquet 3897
155 Iñaki Aguilar Waterpolo 3873
156 Jordi Tosas Alpinista 3828
157 Josep Franch Bàsquet 3754
158 Sergi Panadero Hoquei Patins 3742
159 Queralt Castellet Surf de Neu 3718
160 Jackson Quiñónez Atletisme 3709
161 Elena López Gimnàstica Rítmica 3689
162 Albert Miralles Bàsquet 3643
163 Salva Arco Bàsquet 3631
164 Xevi Pons Ral·lis 3601
165 Roser Tarragó Waterpolo 3580
166 Sete Benavides Piragüisme 3562
167 Àlex Llorca Bàsquet 3532
168 Miquel Blanchart Triatló 3427
169 Marc Roig Atletisme 3418
170 Miquel Feliu Bàsquet 3396
171 Marta Esteban Atletisme 3331
172 Xavi Garcia Waterpolo 3322
173 Sílvia Navarro Handbol 3292
174 Marta Bach Waterpolo 3177
175 Jordi Bes Alpinista 3172
176 Clara Espar Waterpolo 3131
177 Pedro Gil Hoquei Patins 3115
178 Roman Montañez Bàsquet 3015
179 Adel Mechaal Atletisme 2992
180 Aitor Egurrola Hoquei Patins 2969
181 Albert Ventura Bàsquet 2929
182 Airan Fernández Ciclisme 2923
183 Òscar Cadiach Alpinista 2920
184 Clàudia Galicia Esquí de Muntanya 2878
185 Jaume Munar Tennis 2861
186 Edgar Pons Motociclisme 2833
187 Jepi Selva Hoquei Patins 2830
188 Pau Capell Curses de Muntanya 2722
189 Nil Cardona Esquí de Muntanya 2682
190 Àlex Haro Ral·lis 2675
191 Helena Boada Bàsquet 2674
192 Albert Torres Ciclisme 2673
193 Mia Ordeig Hoquei Patins 2656
194 Isaias Guardiola Handbol 2644
195 José Antonio Marí Natació 2639
196 Juanmi Rando Natació 2608
197 Alberto Losada Ciclisme 2585
198 Mireia Prat Golf 2583
199 Oriol Paulí Bàsquet 2582
200 Raquel González Atletisme 2581
201 Rafa Andarias Vela 2544
202 Dani López Pinedo Waterpolo 2537
203 Marc Sánchez Natació 2531
204 Bea Pascual Atletisme 2525
205 Alba Torrens Bàsquet 2513
206 Lluís Mas Ciclisme 2511
207 Marc Minguell Waterpolo 2508
208 Jordi Xammar Vela 2500
209 Albert Sàbat Bàsquet 2500
210 Felipe Orts Ciclisme 2486
211 Xavi Vierge Motociclisme 2478
212 Igor Bychkov Atletisme 2452
213 Álvaro Cabanes Handbol 2446
214 Rosa Morató Atletisme 2411
215 Mercedes Peris Natació 2400
216 Enric Mas Ciclisme 2344
217 Pep Ortega Bàsquet 2332
218 Ramón Julian Escalada 2286
219 Rafa Botello Atletisme 2279
220 José Simeon Bàsquet 2264
221 Dídac Costa Vela 2261
222 Sandra Santanyes Ciclisme 2258
223 Gemma Triay Pàdel 2256
224 Rosa Romero Ral·lis 2218
225 Pablo Torrijos Atletisme 2206
226 Albert Español Waterpolo 2170
227 Roger Molina Hoquei Patins 2157
228 Albert Homs Bàsquet 2140
229 Oriol Cardona Esquí de Muntanya 2134
230 Just Sociats Raquetes de Neu 2128
231 Antonio Pedrero Ciclisme 2125
232 Jordi Bargalló Hoquei Patins 2093
233 Beatriu Ferrer Salat Hípica 2089
234 Clara Basiana Natació Sincronitzada 2042
235 Joan Creus Bàsquet 2042
236 Raül Marin Hoquei Patins 2003
237 Ariana Sánchez Pàdel 1964
238 Pierre Oriola Bàsquet 1937
239 Vicente Álamo Handbol 1914
240 Sebastián Mora Ciclisme 1908
241 Marc Alcalá Atletisme 1908
242 Mayalen Noriega Ciclisme 1871
243 Marc Garcia Handbol 1869
244 Anna Casarramona Hoquei Patins 1861
245 Edu Marin Escalada 1858
246 Sandor Martín Boxa 1850
247 Dídac Salas Atletisme 1833
248 Isaac Botella Gimnàstica Artística 1818
249 Àfrica Zamorano Natació 1805
250 Glòria Comerma Hoquei Herba 1739
251 David Balaguer Handbol 1729
252 Anna Comet Curses de Muntanya 1724
253 Israel Núñez Ciclisme 1721
254 Natasha Lee Hoquei Patins 1715
255 Gàlia Dvorak Tennis de Taula 1712
256 Esther Núñez Natació 1706
257 Néstor Abad Gimnàstica Artística 1678
258 Francesc Solà Triatló 1665
259 Laura López Waterpolo 1588
260 Pere Rullan Curses de Muntanya 1588
261 Daniel Andújar Atletisme 1570
262 Ferran Bassas Bàsquet 1566
263 Esther Guerrero Atletisme 1552
264 Pau Bargalló Hoquei Patins 1539
265 Cristina Lara Atletisme 1536
266 Armand Monleón Ral·lis 1518
267 Edu Prades Ciclisme 1504
268 César Sempere Rugby 1486
269 David Alegre Hoquei Herba 1483
270 Blai Mallarach Waterpolo 1465
271 Judith Forca Waterpolo 1462
272 Ton Baliu Hoquei Patins 1459
273 Jan Margarit Curses de Muntanya 1441
274 Jorge Ureña Atletisme 1436
275 Barbara Pla Rugby 1426
276 Lluís Costa Bàsquet 1423
277 Berta Tarrida Hoquei Patins 1410
278 Rosó Buch Bàsquet 1406
279 Agustí Sans Bàsquet 1406
280 Andrea Vilaró Bàsquet 1402
281 Helena Casas Ciclisme 1397
282 Rubén López Gimnàstica Artística 1367
283 Núria Marquès Natació 1362
284 Natalia Garcia Gimnàstica Rítmica 1357
285 Mònica Aguilera Curses de Muntanya 1331
286 Víctor Montoya Handbol 1330
287 Sergi Garcia Bàsquet 1321
288 Jordi Simón Ciclisme 1316
289 Miki Servera Bàsquet 1305
290 Gonzalo Romero Handbol 1304
291 Albert Puig Natació 1292
292 Toni Bou Trial 1287
293 Nacho Biosca Handbol 1275
294 Sebas Lorente Golf 1266
295 Dolça Ollé Triatló 1261
296 Miquel Sunyer Natació 1251
297 Roc Oliva Hoquei Herba 1223
298 Caridad Jérez Atletisme 1220
299 Eduard Viles Atletisme 1212
300 Pau Quemada Hoquei Herba 1205
301 Aymar Navarro Esquí freestyle 1198
302 Marc Garcia Bàsquet 1195
303 Ignasi Ávila Ciclisme 1192
304 Jordi Creus Hoquei Patins 1181
305 Dani Salas Curses de Muntanya 1180
306 Ilias Fifa Atletisme 1176
307 Marc Coy Hoquei Patins 1176
308 Álvaro Ferrer Handbol 1164
309 Gerard Camps Hoquei Patins 1163
310 Cintia Rodríguez Gimnàstica Artística 1162
311 Joan Font Ciclisme 1129
312 Lola Riera Hoquei Herba 1128
313 Aniol Serrasolses Piragüisme 1123
314 Jordi Ferrer Hoquei Patins 1116
315 Arnau Erta Atletisme 1102
316 Adrià Figueras Handbol 1101
317 Guillem Trabal Hoquei Patins 1093
318 Berta Bonastre Hoquei Herba 1076
319 Vicente Pastor Ciclisme 1075
320 Artur Bossy Atletisme 1069
321 Noemí Jordana Bàsquet 1061
322 Adrià Delgado Waterpolo 1060
323 Elisabet Creus Triatló 1030
324 Àlex Rodríguez Hoquei Patins 1024
325 Bea Ortiz Waterpolo 1007
326 Marc Sallés Hoquei Herba 1006

Ja tenim aquí la Fosbury 34!