Rànquing 2020 dels esportistes de casa nostra més seguits a Twitter Rafa Nadal lidera una llista amb més de 400 esportistes del nostre país

Us presentem el rànquing 2020 dels esportistes de casa nostra que compten amb més seguidors a twitter. És una tasca, de ben segur, incompleta, amb absències que solucionarem a mesura que ens aneu donant un cop de mà. Els trobareu ordenats per ordre, de més a menys, i amb una “nota de tall” particular que hem optat per situar als 1.000 seguidors. Una referència com una altra, per no perdre’ns en la immensitat dels esportistes que destaquen per totes bandes.

No es tracta d’afavorir la competitivitat entre ells, no. Una eina com aquesta (és la tercera versió que oferim) ens serveix per detectar a primer cop d’ull que hi ha uns quants esports que tenen molt més seguiment que d’altres, per exemple. El tennis, el motociclisme o el bàsquet generen desenes de milers de seguidors quan el protagonista destaca a nivell mundial. En d’altres esports, alguns medallistes olímpics i campions mundials, reben poc reconeixement a la xarxa. L’altre element clar és el biaix de gènere. Els homes tenen, en general, moltíssims més seguidors que les dones perquè les seves competicions compten amb un seguiment mediàtic molt més rellevant.

Què ha canviat al rànquing 2020 respecte les edicions de 2017 i 2018?

D’entrada, a les posicions capdavanteres, tot segueix igual. Els llocs del top 10 es mantenen igual amb un únic canvi (Marc Gasol supera Rudy Fernández) i al top 15 l’única irrupció és la del pilot de motociclisme Maverick Viñales. Rafa Nadal manté un lideratge claríssim i Garbiñe Muguruza també és de llarg la dona amb més seguidors a aquesta xarxa social. Sí que observem un tret diferencial: mentre els canvis entre març de 2017 i gener de 2018 en el nombre de seguidors eren enormes les xifres s’han estancat de forma evident en els darrers dos anys i mig. Sense entrar en declivi, queda clar que l’espai de creixement de seguidors per als esportistes passa per altres xarxes socials.

En una llista ampliada per sobre els 400 esportistes els que tenen un creixement de seguidors més destacats són, principalment, aquells que han destacat de forma significativa amb resultats brillants o bé han fet la seva eclosió a l’esport d’elit. Els ciclistes Enric Mas, Marc Soler i Mavi Garcia, la jugadora de pàdel Ariana Sánchez, els tennistes Roberto Bautista Agut i Paula Badosa, els pilots de motos Àlex Rins, Albert Arenas i Xavi Vierge, el pilot d’automobilisme Àlex Palou, els corredors de muntanya Pau Capell i Sheila Avilés, l’alpinista Stefi Troguet, el jugador de bàsquet Pierre Oriola, l’atleta Esther Guererro o el pilot de trial Toni Bou tenen creixements de seguidors més que rellevants.

En clau d’esports podem destacar que modalitats com el pàdel, les curses de muntanyes, el tennis, el ciclisme i el motociclisme presenten un creixement general de seguidors.

Al rànquing 2020 mantenim tots els esportistes que s’han retirat com a deferència a les seves trajectòries esportives. N’hi ha desenes. El Top 10 seria diferent si ens fixéssim únicament en els jugadors en actiu.

Rànguing 2020: les dades de seguidors corresponen al 20 d’agost de 2020

1 Rafa Nadal Tennis 15647371
2 Pau Gasol Bàsquet 7326256
3 Ricky Rubio Bàsquet 2939640
4 Marc Márquez Motociclisme 2535140
5 Jorge Lorenzo Motociclisme 1673115
6 Marc Gasol Bàsquet 1249344
7 Rudy Fernández Bàsquet 1243061
8 David Ferrer Tennis 1099010
9 Dani Pedrosa Motociclisme 1036498
10 Sergio Garcia Golf 943007
11 Sergio Llull Bàsquet 643251
12 Garbiñe Muguruza Tennis 498360
13 Aleix Espargaró Motociclisme 381684
14 Maverick Viñales Motociclisme 347534
15 Mireia Belmonte Natació 311981
16 Pol Espargaró Motociclisme 310697
17 Kilian Jornet Curses de Muntanya 308967
18 Joaquim Rodríguez Ciclisme 292773
19 Martin Fourcade Biatló 280137
20 Àlex Màrquez Motociclisme 275856
21 Àlex Rins Motociclisme 184925
22 Tito Rabat Motociclisme 167666
23 Laia Sanz Ral·lis 147240
24 Héctor Barberá Motociclisme 139168
25 Víctor Claver Bàsquet 113097
26 Tommy Robredo Tennis 101269
27 Víctor Tomas Handbol 74378
28 Nani Roma Ral·lis 73387
29 Toni Elias Motociclisme 66517
30 Ona Carbonell Natació Artística 62353
31 Roberto Merhi Automobilisme 56278
32 Joan Barreda Ral·lis 55248
33 Núria Picas Curses de Muntanya 52040
34 Àlex Abrines Bàsquet 51318
35 Marcel Granollers Tennis 51123
36 Jordi Torres Motociclisme 47228
37 Roberto Bautista Agut Tennis 46746
38 Dani Clos Automobilisme 45299
39 Camille Lacourt Natació 45142
40 Jose Antonio Hermida BTT 44732
41 Saül Craviotto Piragüisme 44675
42 Cyril Despres Ral·lis 43161
43 Mario Mola Triatló 41938
44 Isaac Viñales Motociclisme 37965
45 Simon Fourcade Biatló 37796
46 Joan Cañellas Handbol 34961
47 Pablo Larrazábal Golf 33591
48 Albert Llovera Ral·lis 33064
49 Marc López Tennis 31577
50 Pau Ribas Bàsquet 30521
51 Xavi Rabaseda Bàsquet 30010
52 Albert Montañès Tennis 29802
53 Antonio García Handbol 28554
54 Jordi Murphy Rugby 27458
55 Dani Juncadella Automobilisme 25066
56 Enric Mas Ciclisme 24901
57 Àxel Pons Motociclisme 24382
58 Carles Castillejo Atletisme 24359
59 Àlex Mumbrú Bàsquet 24333
60 Albert Rocas Handbol 23033
61 Albert Ramos Tennis 22403
62 Araceli Segarra Alpinista 21784
63 Sandra Corcuera Retrorunning 21745
64 Jordi Viladoms Ral·lis 20904
65 Gisela Pulido Kitesurf 20893
66 Marta Xargay Bàsquet 20643
67 Joan Pedrero Ral·lis 20201
68 Miguel Luque Natació 19936
69 Viran Morros Handbol 19752
70 Guilhem Guirado Rugby 19468
71 Ricky Cardús Motociclisme 19090
72 Melani Costa Natació 18810
73 David de la Cruz Ciclisme 18299
74 Jorge Navarro Motociclisme 17905
75 Marc Soler Ciclisme 17410
76 Joel González Taekwondo 17293
77 Daniel Gimeno Traver Tennis 17275
78 Paula Badosa Tennis 17064
79 Ferran Latorre Alpinista 16847
80 Tòfol Castanyer Curses de Muntanya 16741
81 Erika Villaécija Natació 16458
82 Ivan Cervantes Ral·lis 16104
83 Marta Marrero Pàdel 15903
84 Sílvia Domínguez Bàsquet 15153
85 Sergi Vidal Bàsquet 15093
86 Valero Rivera Handbol 14908
87 Miquel Molina Automobilisme 14786
88 Xavi Forés Motociclisme 14747
89 Guillem Vives Bàsquet 14516
90 Gerard Farrés Ral·lis 14435
91 Tomi Misser Ciclisme 14094
92 Victor del Corral Triatló 12836
93 Oscar Pujol Ciclisme 12646
94 Aron Canet Motociclisme 12449
95 Queralt Casas Bàsquet 11875
96 Anna Sanchis Ciclisme 11670
97 Lucas Cruz Ral·lis 11567
98 Gedeón Guardiola Handbol 11386
99 Laura Ester Waterpolo 11384
100 Jaume Leiva Atletisme 11153
101 Àlex Palou Automobilisme 11009
102 Pierre Oriola Bàsquet 10460
103 Mireia Miró Esquí de Muntanya 10373
104 Natalia Garcia Gimnàstica Rítmica 10098
105 Nacho Cáceres Atletisme 10095
106 Alejandra Quereda Gimnàstica Rítmica 9760
107 Albert Bosch Ral·lis 9666
108 Albert Arenas Motociclisme 9620
109 Ander Mirambell Skeleton 9503
110 Emma Roca Curses de Muntanya 9389
111 Francesc Godoy Triatló 9279
112 Ludovic Fàbregas Handbol 8981
113 Jordi Trias Bàsquet 8958
114 Marcus Cooper Walz Piragüisme 8925
115 Ariana Sánchez Pàdel 8876
116 Miquel Pucurull Atletisme 8849
117 David Casinos Atletisme 8528
118 Pepe Oriola Automobilisme 8519
119 Adam Raga Trial 8485
120 Elena Congost Atletisme 8339
121 Pau Capell Curses de Muntanya 7916
122 Àlex Riberas Automobilisme 7914
123 Marcel Zamora Triatló 7908
124 Sarai Gascón Natació 7736
125 Jessica Vall Natació 7513
126 Xavi Vierge Motociclisme 7445
127 Lucía Sainz Pàdel 7375
128 Pere Tomás Bàsquet 7319
129 Albert Cabestany Trial 7269
130 Aitor Ariño Handbol 7189
131 Roger Roca Duatló 7141
132 Albert Oliver Bàsquet 7109
133 Lara González Handbol 7074
134 Nan Oliveras Triatló 7048
135 Jordi Tosas Alpinista 6963
136 Marc Pinsach Esquí de Muntanya 6912
137 David Meca Natació 6845
138 Sara Sorribes Tennis 6825
139 Maica García Waterpolo 6602
140 Laura Orgué Curses de Muntanya 6577
141 Sergi Mingote Alpinisme 6556
142 Airan Fernández Ciclisme 6333
143 Marc Roig Atletisme 6304
144 Anna Godoy Triatló 6293
145 Georgina Garcia Tennis 6282
146 Aliona Bolsova Tennis 6249
147 Gemma Triay Pàdel 6217
148 Adel Mechaal Atletisme 6082
149 Lucila Pascua Bàsquet 6023
150 Dani Salgado Futbol Sala 5980
151 Marc Torra Hoquei Patins 5918
152 Jordi Reig Triatló 5910
153 Andreu Lacondeguy Ciclisme 5900
154 Sandra Jordà Ciclisme 5841
155 Concha Montaner Atletisme 5778
156 Anna Espar Waterpolo 5663
157 Mati Ortiz Waterpolo 5541
158 Nacho Llovet Bàsquet 5510
159 Stefi Troguet Alpinisme 5507
160 Rafa Valls Ciclisme 5503
161 Jaume Masià Motociclisme 5478
162 Quino Colom Bàsquet 5414
163 Queralt Castellet Surf de Neu 5350
164 Ricardo Ten Ciclisme 5312
165 Joan Sastre Bàsquet 5223
166 Jaume Munar Tennis 5174
167 Pedro Llompart Bàsquet 5100
168 Àlex Suárez Bàsquet 5062
169 Sílvia Navarro Handbol 5015
170 Toni Bou Trial 4897
171 Alberto Losada Ciclisme 4886
172 Mavi Garcia Ciclisme 4843
173 Arnau Julià Curses de Muntanya 4822
174 David Bustos Atletisme 4800
175 Marta Esteban Atletisme 4789
176 Adolfo Fernández Futbol Sala 4780
177 Iván Pastor Vela 4748
178 Pau Bartoló Curses de Muntanya 4729
179 Carolina Routier Triatló 4727
180 Natàlia Rodríguez Atletisme 4651
181 Òscar Cadiach Alpinista 4630
182 Felipe Orts Ciclisme 4616
183 Marc Gual Hoquei Patins 4556
184 Elena López Gimnàstica Rítmica 4519
185 Eusebio Cáceres Atletisme 4508
186 Salva Arco Bàsquet 4458
187 Lluís Mas Ciclisme 4455
188 Marc Garcia Motociclisme 4387
189 Judit Ignacio Natació 4339
190 Albert Moreno Triatló 4215
191 Laura Pous Tennis 4195
192 Àlex Llorca Bàsquet 4188
193 Clàudia Galicia Esquí de Muntanya 4165
194 Jordi Gamito Curses de Muntanya 4107
195 Sergi Panadero Hoquei Patins 4084
196 Rafa Botello Atletisme 4079
197 Marina Garcia Natació 4062
198 Raquel González Atletisme 3949
199 Iñaki Aguilar Waterpolo 3909
200 Cristian Ugalde Handbol 3872
201 Roger Serrano Triatló 3844
202 Esther Guerrero Atletisme 3720
203 Albert Ventura Bàsquet 3712
204 Oriol Mena Ral·lis 3710
205 Albert Miralles Bàsquet 3686
206 Miquel Feliu Bàsquet 3660
207 Albert Torres Ciclisme 3645
208 Josep Franch Bàsquet 3629
209 Jackson Quiñónez Atletisme 3610
210 Joan Mir Motociclisme 3606
211 Xevi Pons Ral·lis 3596
212 Gerard Morales Curses de Muntanya 3580
213 Antonio Pedrero Ciclisme 3568
214 Fátima Diame Atletisme 3560
215 Clara Espar Waterpolo 3553
216 Aitor Egurrola Hoquei Patins 3528
217 Roser Tarragó Waterpolo 3523
218 Edgar Pons Motociclisme 3487
219 Maria Pina Bàsquet 3451
220 Dani López Pinedo Waterpolo 3435
221 Miquel Blanchart Triatló 3431
222 Xavi Garcia Waterpolo 3412
223 Marta Bach Waterpolo 3390
224 Edu Prades Ciclisme 3316
225 Jordi Bes Alpinista 3315
226 Oriol Paulí Bàsquet 3313
227 Àlex Haro Ral·lis 3312
228 Rosa Romero Ral·lis 3255
229 Alba Torrens Bàsquet 3160
230 Jose Luis Blanco Atletisme 3135
231 Pablo Torrijos Atletisme 3118
232 Oriol Cardona Esquí de Muntanya 3100
233 Roman Montañez Bàsquet 3083
234 Raül Marin Hoquei Patins 3061
235 Cristina Lara Atletisme 3047
236 Rosó Buch Bàsquet 3030
237 Xavi Barroso Hoquei Patins 3003
238 Mireia Prat Golf 2971
239 Sergi Garcia Bàsquet 2967
240 Sheila Avilés Curses de Muntanya 2967
241 Jan Margarit Curses de Muntanya 2936
242 Jepi Selva Hoquei Patins 2918
243 Sergi Fernández Hoquei Patins 2914
244 Sebastián Mora Ciclisme 2904
245 Sandor Martín Boxa 2900
246 Nil Cardona Esquí de Muntanya 2888
247 Vega Gimeno Bàsquet 2873
248 Roger Serrano Futbol Sala 2865
249 David Balaguer Handbol 2815
250 Bea Pascual Atletisme 2717
251 Ferran Bassas Bàsquet 2701
252 Albert Sàbat Bàsquet 2659
253 Àfrica Zamorano Natació 2647
254 Marc Minguell Waterpolo 2640
255 Álvaro Cabanas Handbol 2640
256 Andrea Vilaró Bàsquet 2612
257 Dani Serra Atletisme 2610
258 Jordi Xammar Vela 2601
259 Juanmi Rando Natació 2559
260 Sandra Santanyes Ciclisme 2521
261 Mayalen Noriega Ciclisme 2520
262 Helena Boada Bàsquet 2519
263 Mia Ordeig Hoquei Patins 2506
264 Marta Galimany Atletisme 2506
265 Maria Vicente Atletisme 2505
266 Mercedes Peris Natació 2502
267 Roger Molina Hoquei Patins 2449
268 Marc Alcalá Atletisme 2443
269 Isaias Guardiola Handbol 2437
270 José Antonio Marí Natació 2433
271 Igor Bychkov Atletisme 2411
272 Edu Marin Escalada 2395
273 Samu Ezeala Rugby 2366
274 Ramón Julian Escalada 2349
275 Jorge Ureña Atletisme 2341
276 Rafa Andarias Vela 2333
277 Albert Español Waterpolo 2327
278 Pep Ortega Bàsquet 2315
279 Jordi Bargalló Hoquei Patins 2312
280 Laia Flores Bàsquet 2301
281 Dídac Costa Vela 2298
282 Anna Comet Curses de Muntanya 2292
283 Cintia Rodríguez Gimnàstica Artística 2274
284 Pedro Martínez Tennis 2267
285 Rosa Morató Atletisme 2246
286 Anna Casarramona Hoquei Patins 2236
287 Clara Basiana Natació Artística 2221
288 César Sempere Rugby 2197
289 Pau Bargalló Hoquei Patins 2189
290 Marc Garcia Handbol 2177
291 Núria Marquès Natació 2172
292 Núria Iturrioz Golf 2140
293 Ariadna Pujol Bàsquet 2121
294 Beatriz Ferrer Salat Hípica 2084
295 Joan Pahisa Tennis de Taula 2078
296 José Simeon Bàsquet 2074
297 Bea Ortiz Waterpolo 2034
298 Daniel Andújar Atletisme 2017
299 Pere Rullan Curses de Muntanya 2008
300 Néstor Abad Gimnàstica Artística 2007
301 Ton Baliu Hoquei Patins 1980
302 Lluís Costa Bàsquet 1967
303 Aleix Font Bàsquet 1966
304 Gàlia Dvorak Tennis de Taula 1957
305 Vicente Álamo Handbol 1952
306 Dani Rodríguez Hoquei Patins 1948
307 Joan Creus Bàsquet 1913
308 Aymar Navarro Esquí freestyle 1900
309 Albert Homs Bàsquet 1882
310 Barbara Pla Rugby 1875
311 Laura López Waterpolo 1863
312 Israel Núñez Ciclisme 1855
313 Adrià Figueras Handbol 1850
314 David Lozano Ciclisme 1837
315 Caridad Jérez Atletisme 1825
316 Esther Núñez Natació 1809
317 Luna Sobrón Golf 1807
318 Dani Oliveras Ral·lis 1801
319 Armand Monleón Ral·lis 1781
320 Marc Garcia Bàsquet 1765
321 Lola Riera Hoquei Herba 1764
322 Enric Sanmartí Pàdel 1758
323 Genís Zapater Curses de Muntanya 1756
324 Carlos Taberner Tennis 1755
325 Nacho Biosca Handbol 1739
326 Isaac Botella Gimnàstica Artística 1732
327 Dídac Salas Atletisme 1720
328 Jaume Betriu Ral·lis 1713
329 Guillem Trabal Hoquei Patins 1706
330 Helena Casas Ciclisme 1687
331 David Levecq Natació 1672
332 Adri Arnaus Golf 1662
333 Estela Garcia Atletisme 1633
334 Glòria Comerma Hoquei Herba 1619
335 Lidón Muñoz Natació 1613
336 Xavi Malián Hoquei Patins 1594
337 David Alegre Hoquei Herba 1593
338 José Cabanes Genovés II Pilota Valenciana 1566
339 Albert Casanovas Hoquei Patins 1542
340 Rubén López Gimnàstica Artística 1542
341 Sergi Miras Hoquei Patins 1538
342 Joan Bou Ciclisme 1533
343 Noemí Jordana Bàsquet 1523
344 Blai Mallarach Waterpolo 1522
345 F. Xavier Puchol Pilota Valenciana 1519
346 Jordi Simón Ciclisme 1507
347 Eugeni Roselló Curses de Muntanya 1507
348 Francesc Solà Triatló 1502
349 Sebas Lorente Golf 1501
350 Berta Tarrida Hoquei Patins 1488
351 Dolça Ollé Triatló 1481
352 Ferran Font Hoquei Patins 1473
353 Dani Comas Bike Trial 1454
354 Pau Quemada Hoquei Herba 1448
355 Berta Castells Atletisme 1444
356 Artur Bossy Atletisme 1429
357 Jordi Morales Tennis de Taula 1416
358 Marc Solà Ral·lis 1392
359 Emma Boada Handbol 1392
360 Txell Mas Natació Artística 1388
361 Anna Cruz Bàsquet 1385
362 Anna Noguera Triatló 1382
363 Xavi Foj Ral·lis 1381
364 Agustí Sans Bàsquet 1374
365 Sergi Pino Bàsquet 1374
366 Miquel Sunyer Natació 1374
367 Gonzalo Romero Handbol 1355
368 Arnau Erta Atletisme 1347
369 Àlex Rodríguez Hoquei Patins 1322
370 Aniol Serrasolses Piragüisme 1320
371 Jordi Creus Hoquei Patins 1315
372 Maria Díez Hoquei Patins 1311
373 Víctor Montoya Handbol 1306
374 Pol Toledo Tennis 1286
375 Albert Puig Natació 1283
376 Berta Bonastre Hoquei Herba 1280
377 Roc Oliva Hoquei Herba 1276
378 Mònica Aguilera Curses de Muntanya 1264
379 Dani Salas Curses de Muntanya 1263
380 Georgina Bahi Bàsquet 1262
381 Joan Lluís Pons Natació 1259
382 Marc Sallés Hoquei Herba 1244
383 Miki Servera Bàsquet 1236
384 Ignasi Ávila Ciclisme 1230
385 Aleix Porras Atletisme 1218
386 Anna Romero Hoquei Patins 1216
387 Álvaro Ferrer Handbol 1213
388 Waldo Vila Pilota Valenciana 1213
389 Josep Betalú Ciclisme 1208
390 Gerard Camps Hoquei Patins 1204
391 Xavi Lleonart Hoquei Herba 1197
392 Anna Cortiles Pàdel 1189
393 Jordi Ferrer Hoquei Patins 1182
394 Martí Márquez Ciclisme 1170
395 Ingrid Pino Atletisme 1169
396 Víctor Tremps Handbol 1166
397 Marc Coy Hoquei Patins 1164
398 Sandra Hernández Pàdel 1160
399 Judith Sans Handbol 1159
400 Judit Franch Curses de Muntanya 1158
401 Ilias Fifa Atletisme 1156
402 Borja Lancina Handbol 1156
403 Ivet Musons Handbol 1138
404 Adrià Delgado Waterpolo 1128
405 Aina Cid Rem 1117
406 Marc Ollé Hoquei Patins 1113
407 Ariadna Edo Natació 1097
408 Liam Whaley Kitesurf 1094
409 Joan Font Ciclisme 1092
410 Teresa Bernadas Hoquei Patins 1073
411 Ona Vegué Handbol 1069
412 Marc Cañellas Handbol 1049
413 Eduard Viles Atletisme 1046
414 Enric Torner Hoquei Patins 1023
415 Núria Pau Esquí Alpí 1004

Nova revista en paper a la venda. Fes-te sòcia!