57 medalles per als esportistes dels Països Catalans a Tarragona 2018 Fins a 77 esportistes de casa nostra pugen al podi dels Jocs del Mediterrani

Aquest diumenge al migdia han acabat els Jocs del Mediterrani celebrats a Tarragona (i 15 localitats més) durant els darrers 10 dies.

Comencem a fer balanç esportiu dels Jocs del Mediterrani de 2018 fixant-nos en l’actuació dels esportistes de casa nostra. A Tarragona 2018 hi havia més de 170 esportistes dels Països Catalans, la majoria dels quals representaven a la selecció espanyola i una petita part (34) a l’andorrana. Els representants de la delegació pirinenca han lluitat per millorar marques personals i aconseguir triomfs en els esports d’equip on tenien presència (el darrer, ahir, al 3×3 de bàsquet), però cap d’ells ha estat capaç d’inaugurar el medaller d’Andorra en la història dels Jocs del Mediterrani. L’èxit, com a mínim, haurà d’esperar a la cita algeriana de 2021.

Més del 50% dels esportistes del nostre país que formaven part del combinat espanyol sí que han aconseguit pujar al podi de Tarragona 2018. Fins a 77 esportistes diferents (47 dones i 30 homes) s’han penjat una medalla als Jocs del Mediterrani, essent decisius en les competicions d’equip i obtenint fins a 36 podis en competicions individuals. En total, 57 medalles en què els esportistes dels Països Catalans han jugat un paper destacat: 16 ors, 20 plates i 21 bronzes, un botí que hipotèticament hauria permès ocupar el sisè lloc del medaller.

Dgy7aM2WkAEt4VU

En diversos casos (Laia Talarn, Esther Guerrero, el waterpolo masculí o Eric Peñalver) la quarta o cinquena posició s’ha convertit en un resultat de regust amarg, però, com sempre, també hi ha hagut sorpreses benvingudes que han caçat plaça de podi internacional per primera vegada a la seva carrera (des de Marta Galimany a Paula Raya). Les grans estrelles no han fallat, amb triomfs de Mireia Belmonte, Marcus Cooper Walz, Jessica Vall o el waterpolo femení) i alguns esportistes (Daniel Ros, Cristina Ferrer, Fatima Diame o Youba Sissokho) han demostrat tenir molts números de ser protagonistes camí de Tòquio 2020. Sigui com sigui, fem una relació a continuació de les medalles obtingudes pels esportistes dels Països Catalans.

Mireia Belmonte (2 ors i 3 plates), Jessica Vall (2 ors, 1 plata, 1 bronze), Lidón Muñoz (3 plates i 2 bronzes), Gàlia Dvorak (1 or i 1 bronze), Paula Raya (1 plata i 1 bronze), Cíntia Rodríguez (2 bronzes), Néstor Abad (1 or i 1 bronze), Melani Costa (1 plata i 2 bronzes), Àfrica Zamorano (1 plata i 1 bronze), Marina Garcia (2 plates), Estela Garcia (2 bronzes) i Fatima Diame (2 bronzes) són els 12 esportistes (11 dones i 1 home) que han pujat en més d’una ocasió al podi.

Jessica Vall i Marina Garcia després d'oferir una gran final dels 200 braça a Campclar

Jessica Vall i Marina Garcia després d’oferir una gran final dels 200 braça a Campclar

Medallistes a Tarragona 2018

Campions

Waterpolo – Anna Espar, Clara Espar, Judith Forca, Marta Bach, Maica Garcia, Paula Leitón, Bea Ortiz, Mati Ortiz, Laura Ester, Maria Elena Sánchez, Anna Gual, Helena Lloret.

Taekwondo – Daniel Ros i Raúl Martínez

Futbol – Marc Vidal, Abel Ruiz, Mateu Morey, Víctor Gómez, Sergi Gómez, Víctor Chust.

Natació – Mireia Belmonte (x2), Jessica Vall (x2), Catalina Corró

Tennis de Taula – Gàlia Dvorak i Sofia-Xuan Zhang

Piragüisme en aigües tranquil·les – Marcus Cooper Walz

Handbol – Lara González, Judith Sans, Ivet Musons, Andrea de la Torre, Emma Boada.

Golf – Natàlia Escuriola i Álvaro Velasco

Judo – Maria Bernabéu

Gimnàstica Artística – Néstor Abad, Nicolau Mir i Thierno Diallo

Subcampions

Atletisme – Marta Galimany, Yidiel Contreras

Bàsquet 3×3 – Laia Flores, Nogaye Lo

Boxa – Youba Sissokho

Natació – David Levecq, Àfrica Zamorano, Lidón Muñoz (x3), Jessica Vall, Mireia Belmonte (x3), Joan Ballester, Joan Lluís Pons, Marina Garcia (x2), Melani Costa

Gimnàstica Artística – Paula Raya

Volei – Miquel Àngel Fornés, Aharon Gámiz, Carlos Jiménez

Petanca – Maria José Muñoz i Maria José Pérez

Triatló – Anna Godoy

Bronzes

Atletisme – Fatima Diame (x2), Estela Garcia (x2), Cristina Lara, Carmen Sánchez

Gimnàstica Artística – Cíntia Rodríguez (x2), Paula Raya, Néstor Abad, Nora Fernández

Handbol – Adrià Figueras, Marc Cañellas, Aitor Ariño, Nacho Biosca, Arnau Garcia, Aleix Gómez

Karate – Cristina Ferrer

Lluita – Graciela Sánchez, Taimuraz Friev

Natació – Sarai Gascón, Jessica Vall, Alex Castejón, Marta González, Marc Sánchez, Àfrica Zamorano, Melani Costa (x2), Lidón Muñoz (x2)

Tennis de Taula – Gàlia Dvorak

Volei Platja – Amaranta Fernández

Tennis – Marina Bassols

Viatja amb la Fosbury!

20180717_NUMEROESTIU